Nieuws vanuit bestuur Dorpsbelang Wijckel - oktober-december 2024 
Activiteiten dorpshuis, Buurrtuin, PB en gemeente, Pleintje, Openbare ruimte, Bestuursleden.

Activiteiten ism Dorpshuis

Omdat het A-team komend jaar wat minder zit in haar bezetting, zullen we samen met het Dorpshuis zorgen voor enkele nieuwe activiteiten en dat bekende activiteiten zullen doorgaan door eenmalig een trekker te vragen die een en ander coördineert. Dit laatste is bijvoorbeeld recentelijk gebeurd bij Helloween.
Verder hebben we als Dorpsbelang, op zaterdag 16 november, een voorstelling van Tryater gesponseerd, genaamd “Bingo” met vele fraaie (fake) prijzen uitgestald op het toneel. Mede door een gemeentelijke subsidie konden we de toegangsprijs uiterst laag houden. Het was uiteraard geen echte Bingo maar een gloedvolle eenakter gespeeld door een professionele actrice die nauwelijks toekwam aan het trekken van de bekende nummertjes, maar het vooral had over armoede, gezinsverhoudingen en eenzaamheid. Aan het begin van de avond kwam ze gehaast binnen voor het leiden van de quiz, haar hoofd was nog vol van hele andere dingen. Net voor de quiz was ze namelijk langs geweest bij haar eenzame, en in de war zijnde, moeder waardoor vele herinneringen boven kwamen uit haar jeugd. Verschillende verhalen werden verteld over de armoede en zuinigheid waarin ze was opgegroeid. Na het toneelstuk was er nog een nagesprek met het aanwezige publiek van ongeveer 40-50 mensen over of ze een en ander hadden herkend. Genoeg spraakstof aan de tafeltjes leverde dit op.
Een andere activiteit waar Dorpsbelang Wijckel vorig seizoen mee was begonnen, betreft de quiz “Wie is het Slimste dorp van Gaasterland”. De winnaar van 2024 Oudega/Kolderwolde kreeg de eer om begin 2025 de quiz samen te stellen en te organiseren. Waarschijnlijk doen er weer 6-8 dorpen mee, eerst een voorronde op vrijdagavond 7 februari in het eigen dorpshuis en het winnende team van elk dorp zal het dorp vertegenwoordigen in de finale op vrijdagavond 21 februari in het dorpshuis van Oudega. In Wijckel zullen de teams waarschijnlijk vooral komen van de buurt/straatteams die ook meedoen met de Wikeler feesten. Daarom een oproep aan alle coördinatoren van de buurt/straatteams om alvast voor 7 februari teams te gaan samenstellen via een oproep op de buurtapp. Er mogen trouwens bij de voorronde meerdere teams uit dezelfde buurt komen, of mensen kunnen zelf een team van 5 slimme mensen samenstellen. Een tip: zorg ervoor dat in je team een jong iemand zit met veel muziekkennis.

Buurttuin kan waarschijnlijk door

Afgelopen maandag 9 december is er op het stadhuis een gesprek geweest tussen de buurttuin Sleat-Wikel, DB Wijckel, 2 wethouders en 2 handhavingsambtenaren. Het gesprek ging vooral over het 2nd opinion advies van een onafhankelijk bureau over in hoeverre de buurttuin verstorend zou zijn, en of er mogelijkheden zijn om de tuin op de huidige locatie te houden. Advies en gesprek zijn gebeurd op initiatief van de gemeente omdat het ingezette handhavingstraject om de buurttuin op die plek te verbieden, veel weerstand had opgeleverd. De gemeente heeft best veel sympathie voor zo een buurtinitiatief van onderop, maar komt ook terecht in een wirwar van handhavingsregels bij bepaalde activiteiten in een agrarisch gebied en ze dient tevens bezwaarmakers serieus te nemen. Bezwaarmaker(s), waarschijnlijk gaat het om slechts één zomerhuisje, wil(len) echter niet communiceren met de buurttuin zodat niet in onderling overleg zaken opgelost kunnen worden.
Het advies van het onafhankelijk bureau is echter duidelijk, namelijk dat de buurttuin niet verstorend is als er op enkele zaken gelet wordt: geen opstaande bouwwerken, geen hoge kisten om het materiaal op te bergen, geen auto’s op het pad., rondom de perken wat groene, lage aankleding. Zeker bij uitbreiding moet hier op gelet worden. Indien de buurttuin hieraan tegemoet kan komen, zal B&W, na nog eens de bezwaren te horen van de bezwaarmaker(s), in januari 2025 waarschijnlijk besluiten om het handhavingstraject te stoppen en de buurttuin verzoeken een melding te doen om te komen tot een omgevingsvergunning. Hiermee wordt de buurttuin formeel gelegaliseerd. Hier zijn wel enige kosten mee gemoeid, zoals leges, en wellicht aanvullend onderzoek. In ieder geval kost het helaas tijd en energie, die eigenlijk beter besteed kunnen worden aan de moestuin zelf. Gelukkig zijn er mensen rondom de buurttuin die goed kunnen schrijven en een ambtelijk overleg niet uit de weg gaan. De gemeente heeft beloofd de buurttuin te helpen bij het vooroverleg en de aanvraag voor de vergunning.

Plaatselijke belangen en gemeente

Jaarlijks organiseert de gemeente via haar dorpscoördinatoren een uitwisselingsavond voor Plaatselijke Belangen. Daarbij wordt voor sommige onderwerpen gemeentelijk beleid uitgelegd en worden contacten aangehaald tussen de dorpen, ambtenaren en aanwezige burgermeester en wethouders. Naast een paar korte inleidingen over de thema’s “Wonen” door wethouder Chris van Hes en “Wonen-Welzijn-Zorg” door wethouder Sippy van der Meer, was er ruim de gelegenheid om over verschillende onderwerpen van gedachten te wisselen. Er waren tafels met de volgende onderwerpen: - Wonen, - Dorpen/Kernen/Subsidies, -Wonen/Welzijn/Zorg, -Dorp Ontwikkelings Methode PB Nijemirdum. Aan deze tafels kon men samen met een deskundige van de gemeente en leden van andere dorpsbelangen van gedachten wisselen over het betreffende onderwerp. Bij Wonen werd nog eens benadrukt dat ook kleine dorpen ondersteund kunnen worden bij kleine uitbreidingsmogelijkheden. Er moet dan wel een duidelijke vraag en locatie vanuit de bevolking komen. Het liefst een locatie aansluitend aan bestaande woonbebouwing zoals in Tjerkgaast.
Kortom, een zeer informatieve avond waar de dorpsbelangen ook veel van elkaar hebben geleerd. 

Pleintje en Kerstverlichting

Af en toe krijgen we een mailtje van een dorpsgenoot dat de bakken op het pleintje in het centrum en de begroeiing rondom de boom er niet goed uitzien en dat het hoog tijd wordt om een en ander aan te vullen en te verfraaien, ook in de wintertijd. Dat schudt ons wakker en dankzij de snelle medewerking van hoveniersbedrijf Homma ziet het er nu weer beter uit. Ook zorgen we dit jaar voor een sfeervolle Kerstverlichting om de boom (die maar niet hard wil groeien), maar de hoogte van deze verlichting zal niet zodanig worden dat we de hoge verlichtingen in sommige tuinen binnen ons dorp zullen evenaren. Om geen wolven aan te trekken, zien we dit jaar trouwens af van de arrenslee met de damherten ervoor.

De openbare ruimte: Nieuwe bomen, Fixi/schouw

In nauw overleg met onze werkgroep Griene Romte heeft de gemeente recentelijk een 60-tal nieuwe bomen geplant langs enkele lange lanen zoals Jachtlustweg, Iwert, Lynbean. Dit om de boomlijnen aan te vullen en/of beschadigde en dode bomen te vervangen. Zo blijft het aangezicht van lange lanen in het buitengebied in stand. Het kan zijn dat sommige nieuwe bomen, volgens nabij wonende bewoners, wellicht ongelukkig geplaatst zijn, bijvoorbeeld te dicht bij een oprit of dat een tractor er niet goed langs kan. Meld dit dan aan de gemeente via Fixi en/of aan de werkgroep Griene Romte.
Bij zaken in de openbare ruimte die niet kloppen of kapot zijn, bijvoorbeeld loszittende en/of kapotgereden stoeptegels, slechte verlichting, omgevallen bomen, takken op de weg, kan direct de gemeente aangesproken worden via een zogenaamde Fixi melding. Gewoon het woord fixi intikken via Internet, en een en ander invullen. Dus niet direct mailen naar de gemeente, dat doet fixi. Voor onregelmatigheden in de openbare ruimte hebben we jaarlijks met de gemeente een zg. schouw waarbij in overleg zaken gerepareerd of aangevuld wordt.

Nieuwe bestuursleden Dorpsbelang gezocht

Nogmaals brengen we onder de aandacht dat wij 2 nieuwe bestuursleden voor Dorpsbelang zoeken. De voorzitter en secretaris zijn al geruime tijd bestuurslid en willen hun plaats gaarne afstaan voor nieuwe verse mensen. Als u wilt vermijden, dat u op uw schouder getikt gaat worden door een van de huidige bestuursleden met de vraag “is het niet tijd, na jarenlang woonachtig te zijn in het dorp en nog nooit in Dorpsbelang gezeten te hebben, om zitting te nemen in het bestuur van Dorpsbelang”, meldt dan uw interesse via onze email Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. of informeer bij een van de huidige bestuursleden wat het werk inhoudt. Gemiddeld komen we 1x per 5-6 weken bij elkaar en het bestuur bestaat regulier uit 5 personen. Vanwege de vele mannen in het bestuur, doen we een speciaal beroep op vrouwen!

Bekijk als pdf

Joomla templates by a4joomla